CÍSAŘ JEDE DO KADANĚ, PŘIJEĎTE TAKÉ

23. srpna 2023 | | | | | |

Když se roku 1367 chystal římský císař a český král Karel IV. do Kadaně, chýlil se měsíc srpen ke konci. Přípravy na cestu celého královského a císařského průvodu určitě nebyl…

Když se roku 1367 chystal římský císař a český král Karel IV. do Kadaně, chýlil se měsíc srpen ke konci. Přípravy na cestu celého královského a císařského průvodu určitě nebyl nijak snadný a jistě trval řadu dní, neřkuli týdnů. To pak taková cesta stála za to. Město Kadaň je na návštěvu otce vlasti dodnes náležitě pyšná a hrdá. Nejen proto už třicetkrát uspořádali na náměstí, pod františkánským klášterem, na hradbách i na Nábřeží Maxipsa Fíka nádhernou městskou slavnost CÍSAŘSKÝ DEN.

A letos 26. srpna to bude po jedenatřicáté.

Vy se na cestu do Kadaně nemusíte chystat tak dlouho a s takovou nádherou, jako Karel IV. Stačí, když prostě přijedete a pobudete ve města nad Ohří. Třeba už od pátku a zůstanete do neděle – nejmíň.

Kadaň, která oprávněně a s plným právem používá přídomku „královské město“, je totiž turistickým cílem, který není radno zkoušet zvládnout, prohlédnout nebo dokonce poznat za jeden víkend.

Kadaň je městem, které – ať byte k dovoleným v Česku byli jakkoliv skeptičtí – se svou elegancí, krásou, historií a samozřejmě i současností vyrovná nejedné vyhlášené turistické destinaci. Najdete zde skvělé ubytování, restaurace a hospůdky s kuchyní kvalitní a zdravou a chutnou, památky, až oči přecházejí a místa tak kouzelná, že jinde je nenajdete. Není jinde město, kde by mělo nábřeží Maxipsa Fíka. Kde jinde byste našli model pražského orloje, když jeho tvůrce se narodil a stal se mistrem v oboru právě v Kadani? Znáte nějaké město, kterým vede cyklostezka z části zavěšená na skále? Stín bílé radniční věže za slunečného dne putuje po náměstí jako po slunečních hodinách, a jen kousek nad františkánským klášterem najdete vyhlídku, ze které řeka Ohře čaruje tak, že by i poeta zabral.

A to ještě pořád nejsme u konce výčtu, co je v Kadani k vidění a prožití – jen namátkou – Galerie Josefa Lieslera, malá chmelnice a vinice v klášterní zahradě a dokonce i kadaňské víno, které nikde jinde, než v Kadani nekoupíte. A stojí za to. Vždyť Kadaň je dodnes registrovanou vinařskou obcí.

Takže důvodů je několik přehršlí. A císařský den je právě v těchto dnech důvodem nejaktuálnějším.

Na co se tedy můžeme všichni těšit?

Celkem na sedmi „scénách“ se odehraje bohatý program. Na Mírovém náměstí se už v deset hodin proběhne slavnostní zahájení a hned poté bude otevřeno Středověké tržiště, které vás vrátí o pár stovek let pozpátku po časové ose – můžete obdivovat, nakupovat, ochutnávat a bavit se i scénkami a taškařicemi, kterými se naši předkové bavili stejně dobře a vesele. Tržiště bude otevřeno až do večera.

Než se tak stane, hlídejte si čas, abyste nepromeškali příjezd slavnostního císařského průvodu. Rytíři, zbrojnoši, šlechta i lid obecný bude Karla IV. doprovázet za zvuků trub a bubnů, aby kolem druhé císař s císařovnou a doprovodem vystoupili na pódium, přijali městské radní, urovnali několik sporů, přijali hold císaře hodný a rukou královskou předali Kadani městská práva.

Až do deváté večerní se vám z náměstí nebude chtít, pokud tedy aspoň na pár chvil nedáte přednost dění na Nábřeží Maxipsa Fíka, nebo se nevydáte do Smetanových sadů za ukázkami středověkých dovedností jako jsou jízda na koni, souboje na meče, sokolnictví, a můžete nahlédnout i do rytířského ležení. Vrcholem jistě pro všechny bude rytířský turnaj na koních – s dřevci.

Na městských hradbách bude asi klidněji, zato se zde seznámíte se sedmi rytířskými ctnostmi a můžete se zúčastnit i soutěžního putování po hradbách. Doporučujeme – na Městské hradby se z náměstí dostanete nejužší registrovanou uličkou v Česku, zvanou Katovská.

Maminky a tátové s menšími dětmi se mohou uchýlit na Studentské náměstí do relaxační zóny.

Další doprovodné historické programy pak najdete v ulici Jana Švermy a v Tyršově ulici.

Ovšem nenechejte se unavit a vydržte až do pozdního večera. Z večera ožije Mírové náměstí reprízou slavnostní ceremonie zakončené císařovým slavným projevem a ohňovou show. V deset, takže za tmy, bude jako závěrečné představení z hladiny Ohře odpálen pyromuzikální ohňostroj komponovaný k hudebnímu doprovodu.

Věřte, že i po skončení celého programu se vám z náměstí a ulic nebude chtít odejít.

A ráno? Pokud si přivstanete a slunce, jak je v Kadani zvykem, rozzáří náměstí, hradby a klášterní zahradu, vyjděte si na procházku městem, které se právě probouzí.

Pak dozajista porozumíte královském městu Kadani, řece Ohři a začnete rozumět i celému regionu Dolní Poohří.

    Turistické informační centrum

Jana Švermy 7
432 01 Kadaň
Tel.: 725 763 497, 474 319 550
E-mail: infocentrum@kultura-kadan.cz
Facebook: 
TIC Kadaň