Černá louka Ostrava – DOVOLENÁ 2022

15. března 2022 | | | | | | | |

Zvláštní zpráva číslo 1 Protekly v Ostravici obtékající ostravskou Černou louku spousty vody od dvou posledních dnů února roku 2020, kdy jsme se setkali na veletrhu Dovolená. Tehdy už na 23. ročníku veletrhu, o jehož kvalitách, efektivnosti, atraktivitě a dalších půvabech obsahových i organizačních jsme nikdy ani v nejmenším nezapochybovali. Byl pro nás veletrhem, který bylo nemoudré jakkoliv ignorovat. I když většina z nás, pravidelných účastníků a vystavovatelů i návštěvníků jsme si jeho význam, kvality a nebojím se napsat i nepostradatelnost dostatečně intenzivně neuvědomovali až do doby, kdy jsme se bez něj museli obejít po dobu celých dvou let.

Nicméně jsme se dočkali a v pátek 11. a v sobotu 12. března anno domini 2022 jsme se opět na Černé louce sešli, abychom se pokusili ze všech sil začít napravovat škody, které covidová opatření, a nakonec i politicko-vojenský vývoj posledních týdnů v našem oboru napáchali.

Dva roky! Dva roky razantně omezených možností cestování, osobních setkávání, živých prezentací, možností mluvit s turisty, kteří si zasluhují maximální péči a pozornost! To je obludně dlouhá doba! Zejména pro obor, ve kterém setkávání lidí s lidmi, intenzivní prožitky, společenské kontakty a přátelské aktivity hrají tak důležitou roli. Dva roky jsme se těšili, až nastane doba, kdy se budeme moct znovu vrátit za pultíky svých expozic, abychom jak jen to bude možné rozptýlili všechny obavy a abychom opět zaujali a přesvědčili každého, že právě u nás, v našem městě, destinaci, firmě nebo hotelu se nestalo nic, co by ohrozilo kvalitu služeb, ochotu se dobře postarat o každého hosta a nabídnout zážitky plné emocí, poučení, poznání a radosti.

Když před časem tým Černé louky oznámil termín veletrhu Dovolená 2022 a postupné uvolňování všech opatření začalo otvírat prostor pro přípravy expozic a prezentací, zmocnila se mnohých z nás jistá míra nervozity: Co připravit? Co všechno ukázat? Jak se po dvou letech znovu představit? A kolik návštěvníků můžeme očekávat? Neztratil-li se zájem o turistiku ve zmatcích doby?

Byla to spousta otázek, které jsme si kladli my, vystavovatelé a trápily i všechny, kdo na Černé louce na přípravě a organizaci veletrhu usilovně pracovali.

Budiž ale s hrdostí a pýchou konstatováno, že stačily první dvě hodiny veletrhu, tedy čas v pátek od desáté do dvanácté hodiny, aby se skoro všechny obavy a nejistoty začaly rozpouštět mezi stovkami a stovkami prvních návštěvníků. Ostravané a moravští Slezané po dvouleté přestávce opět prokázali, že jsou turistickým publikem zvídavým, zvědavým, komunikativním a mimořádně pozorným. Chtělo by se mi napsat, že prohloupil každý, kdo se na veletrh Dovolená 2022 v Ostravě na Černé louce nevypravil.

Co všechno bylo na veletrhu k vidění, poznání a ochutnání? Bylo nás docela dost, co jsme neprohloupili.

I když počet vystavovatelů byl z celkem očekávatelných důvodů nižší než v předchozích letech, jistě si mezi stánky a expozicemi každý našel víc, než očekával. Středočeši, Zlínský kraj, město Olomouc a celá Střední Morava, kus polského příhraničí, Dědictví UNESCO a samozřejmě celý Moravskoslezský kraj s OSTRAVAINFO!!! a TECHNOTRASOU, Šance u Jablunkova, Vysoká škola báňská, Krajina Břidlice, voňavá expozice ze slovenské Zbojské, Piešťany, pltníci z Dunajce, města Krnov, Nový Jičín, Trutnov, horské chaty a hotely, několik pivovarů … ještě dlouho bychom mohli vyjmenovávat z celkového počtu vystavovatelů… Co stánek, to důvod k zastavení a debatě kdy a kam se vypravit za dobrodružstvím, zážitky i poučením.

A v neposlední řadě i my, tedy TRAVEL profi ve své elektronické verzi a náš vynikající a nádherně pracovitý partner Destinační agentura Dolní Poohří

I když se jedná o zprávu zvláštní, musí být kompletní. Je tedy třeba dodat alespoň pár vět a postřehů přímo od nás, z naší společné expozice vyzdobené reprezentativními plachtami ukazujícími nádhery kraje kolem Ohře i čtyř „hlavních“ měst – Klášterce nad Ohří, Kadaně, Žatce a Loun. Lukáš Pichlík, takto ředitel agentury a dvě půvabné dívky ze Žatce urazili víc, jak 460 kilometrů, aby návštěvníkům veletrhu Dovolená představili všechno, co by každý Ostravan, moravský Slezan a vlastně i všichni ostatní z bližšího i vzdálenějšího okolí měli poznat.

Debaty nad propagačními materiály, někdy u se skleničkou skvělého piva z řemeslného pivovaru Pioneer v Žatci, jindy s kávou nebraly konce. Ale s radostí jsme se všichni pokoušeli uhasit žízeň po turistických informacích nejen zlatavým mokem, ale především argumenty a nejednou i pomocí vlastních zážitků – až e jich máme! Nejen proto jsme v plné shodě a s radostí jednou v pátek a podruhé v sobotu všem, kdo měli zájem, představili Dolní Poohří na centrálním pódiu.

A světe nediv se! Ať v pátek před pátou nebo v sobotu před polednem jsme z pódia s celkem oprávněnou pýchou sledovali, jakou pozornost budily informace ze čtyř „hlavních“ měst Dolního Poohří; z Klášterce nad Ohří, Kadaně, Žatce i Loun, ale také z Panenského Týnce, ze zámku Nový hrad Jimlín nebo z Krásného Dvora. S jakou radostí přijali „diváci“ v auditoriu pod pódiem zprávu o nadcházejících sedmačtyřicátých narozeninách kadaňského „rodáka“ Maxipsa Fíka a jak zaujala informace, že v Kadani má Maxipes dokonce svoje nábřeží. A že na zámku v Klášterci si mohou projít tři okruhy, a především překrásný porcelán, že v Žatci je dobré zase vyšlapat na Chmelový maják nebo si v Chrámu Chmele a Piva prohlédnout kromě jiného i artefakty z hrobu nejstaršího pivaře na světě i s kopií hliněného „účtu“ se sedmi vrypy…. A Louny? Kdo by neznal panorama lounských hradeb, nad nimiž se tyčí tři „pyramidy“ slavného chrámu sv. Mikuláše? Ale je ve městě k vidění mnohem víc! Kromě jiného třeba i synagoga, židovský hřbitov, muzeum v gotickém domě Sokolů z Mor a světe div se, i pramen zdravé a léčivé minerální vody „Luna“ – přijeďte okusit.

Ale to všechno vlastně stále byla a je jen malá ochutnávka regionu plného kouzel, tajů a půvabů, které by nikoho neměly nechat v klidu – Dolního Poohří.

Závěr a resumé, tedy shrnutí:

Veletrh Dovolená 2022 máme za sebou a měli-li bychom stručně vyjádřit nějaké poselství turistům i všem, kdo v cestovním ruchu pracují a chtějí pracovat i nadále, pak by znělo:

Už za necelý rok budeme mít všichni opět šanci se předvést v Ostravě na Černé louce na veletrhu Dovolená 2023, na pětadvacátém, tudíž jubilejním ročníku. K větší slávě veletrhu a k ještě většímu prospěchu každého z nás bude dobré se na účast na něm dobře připravit a zhostit se jej s maximálním úsilím a užitkem.

Další informace, reakce a hodnocení veletrhu přineseme co nevidět ve Zvláštní zprávě č. 2.

www.dolnipoohri.czwww.ostravainfo.cz, www.cerna-louka.cz