aneb jak vyklepnout Tre Kronor

1. dubna 2023 | | | | | |

… a nebo ještě jinak: jak solidně a sympaticky umí v Kadani naplňovat jednu z důležitých složek spolupráce s partnerskými městy, v tomto případě se švédským Vänersborg. Městem jen o…

… a nebo ještě jinak: jak solidně a sympaticky umí v Kadani naplňovat jednu z důležitých složek spolupráce s partnerskými městy, v tomto případě se švédským Vänersborg. Městem jen o málo větším než Kadaň, ale s historií a současností podobně aktivní. I když nevím, kolik turistů v posledních letech přijelo ze Švédska nebo Vänersborgu do Kadaně a kolik z Kadaně do Švédska, myslím, že vím, jak by mohla vypadat migrace turistů mezi oběma městy za pár let.

Od generace turistů vyznávajících Jadran jako jediné smysluplné letní mámení už asi mnoho očekávat nelze. Zato mladá generace, tedy dnešní teenageři nebo chcete-li, „Generace Z“, či „internetová“ může a zřejmě i bude mít poměrně jiné zájmy, zejména, dostane se jí dobrých vzorů, zkušeností, návodů a solidní výbavy intelektuální, fyzické, kulturní a sportovní.
Alespoň tak, jak to umí v Kadani, v hokejovém klubu SK Kadaň, jejíž mladí hráči nesou na dresech sebevědomý název „Trhači“. Jak nám řekl Michal Voltr, radní města Kadaně, název není vyjádřením agresivity, ale jeho původ se v půvabné nadsázce váže spíš ke kadaňskému „rodákovi“ Maxipsu Fíkovi. To ale neznamená, že kadaňští hokejisté jsou mírní jako beránci.
A také, že přijali a dál nesou a pyšně dávají najevo svůj kadaňský patriotizmus. Hovoří o tom i dnešní příběh, který jen zdánlivě nesouvisí s cestovním ruchem nebo spíš s turizmem. Protože jen ten, kdo dobře zná a je hrdý na svůj domov, svoji rodnou vísku nebo město, svůj region, kraj, vlast, může být dobrým světoběžníkem, který vždy bude vědět kdy, a hlavně jak se vracet domů. K tomu je dobrá každá dobrá a pozitivní zkušenost.
A teď k podstatě:
Když se partnerská spolupráce vezme za ten správný konec, a není to jen formální a občasné setkání vedení měst při příležitostech jakkoliv významných, s pravděpodobností limitně se blížící jistotě přeroste v setkávání méně formální a více lidská, až přátelská. A sport je mimořádně unikátní formou, jak takové změny ve vztazích docílit. Je-li to ke všemu sport mladý, provozovaný právě „generací Z“, jsou šance na jejich úspěšný růst a kvalitu ještě vyšší.
Jsem nakloněn silně věřit tomu, že Kadaňští Trhači věkové kategorii U 12, tedy mladší žáci, zanechali ve svém švédském partnerském městě Vënersborgu tak hlubokou stopu, že se brzy dočkáme dalších nejen sportovních setkání i v Kadani. A naše redakce u toho nebude chybět.
Co se tedy stalo?
Vänersborg Cup  – Vandrngspris U12  je hokejový turnaj uvedené věkové kategorie, kterého se letos zúčastnilo deset týmů ze Švédska, Norska, Kanady a – z Kadaně. Záměrně uvádíme místo Česka město Kadaň, protože ostatní státy byly zastoupeny dvěma a více týmy, z Česka jen, a především z Kadaně. Proč tolik „řečí“ kolem? Inu! Ono porazit Kanadu, Nory, a zejména domácí Švédy není žádná procházka růžovou zahradou. Zvláště, dokáží-li hráči všechny další týmy srovnat pěkně do řady za sebe.
A stát na bedně, na stupni nejvyšším.
Myslím, že by o tom docela dobře uměli popovídat dva nejlépe hodnocení Češi Štěpán Petráš a Jaroslav Chlouba. Myslím, že se pokusím je co nevidět vyzpovídat – a nejen o hokeji. Třeba se rozpovídají i o své Kadani a předvedou, že jsou fakt dobří rodáci, pyšní patrioti a že o svém městě vědí dost na to, aby to zaujalo i vás.

Třeba už za pár let budeme obě jména slýchat při dalších vítězných zápasech na úrovní ligové nebo dokonce reprezentační.
Jsem nakloněn věřit tomu, že turisté se sportovní duší a srdcem českého patriota by si Kadaň mohli zvolit jako místo pro víkendový pobyt s nějakým hokejovým zápasem, a přitom se porozhlédnout po městě nebývalé krásy, zajímavé historie a aktivní současnosti.
Tož nahlédněte:
www.kadan.cz, www.kultura-kadan.cz,
Turistické informační centrum Kadaň
 Jana Švermy 7,
tel.: +420 474 319 675, mobil.tel.: +420 725 763 486