A to be se Vám, a to be se Vám lébilo…

8. července 2021 | | | | | | | |

Léto dlažbu žhaví, prázdniny jsou na samém začátku. Doba výletů za dobrodružstvím, pohybem a poznáním začala. Stejně jako stovky míst a měst se o vaši turistickou přízeň uchází i jedno z nejkrásnějších a neprávem poněkud opomíjených měst – Prostějov. Nechte se přesvědčit a zlákat veršem jedné z „hanáckéch oper“ v titulku. I když letos v létě žádnou z nich v Prostějově neuslyšíte, možná prozatím, přijeďte. Uvidíte, zažijete a poznáte mnoho. A to be se vám, a to be se vám lébilo!

Prostějov je připraven uspokojit nejeden náročný požadavek. Však si vzpomeňte a „zalistujte“ v našich už dříve vydaných, ale stále aktuálních článcích o Prostějově. Připomeňte si putování za „Všemi svatými“ i „Všemi nesvatými“ prostějovskými. Znovu si přečtěte o kostelích, synagogách, prostějovských stolpersteinech, o Špalíčku, oživte si, kudy vede cesta od jednoho domovního znamení k druhému, vzpomeňte na Jano Köhlera, vstupte do slavného a secesně noblesního Národního domu, připomeňte si „čočkostroj“ ze stavebnice Merkur, na němž vyrobil svoje první oční čočky profesor Otto Wichterle.  

Když si k tomu všemu přidáte informace o Prostějovském kulturním létě, nebudete vědět, kdy do hanácké metropole, která už dávno překročila svoji okresní roli, přijet.

Nejméně několikrát!

 Od 15. července až do 3. září se prostějovské náměstí T. G Masaryka rozezní hudbou všech žánrů pro všechny věkové kategorie. Děti vezměte sebou, i pro ně budou připraveny soutěžní a zábavné programy. Termín a žánr si vyberte z přiloženého plakátu.

Znáte rockové kapely, které provozují svoje hudební produkce na Hané? Pokud ne, měli byste je poznat co nejdříve. Už za pár dní se na nádvoří prostějovského zámku můžete setkat s hudebními formacemi z Prostějova, Uničova, i Kroměříže. Jak že hrají? Dobře. Ba co dím, skvěle! 

Jsou témata, která nezklamou.

Patří k nim i Noc na Karlštejně – tentokrát to ale bude v Prostějově! V Kolářových sadech, tedy pod širým nebem můžete znovu prožít kus noci s Karlem IV, otcem vlasti blahé paměti.  

Prostějov zkrátka baví.

A to be se vám, a to be se vám lébilo!

Tak ještě jednou!

Přijeďte, najděte si pohodlné ubytování alespoň na dva dny a dvě noci a můžete zdarma projít atraktivními interiéry prostějovské radnice a rozhlédnout se po městě i hanáckých rovinách z vyhlídky pod kopulí radniční věže, potom seběhnout dolů, na náměstí a vydat se ke slavnému Špalíčku, do galerie a pak do Muzea Prostějovska. Třeba vás tam napadne, že byste se mohli vydat i do blízkého okolí – pěšky třeba k Hloučele, na kole k Plumlovské přehradě a zámku, do Kostelce na Hané nebo až na hřbet „hanáckého Mont Blancu“, na Koséř.

Po návratu, trochu zdravě unavení a plni zážitků naberete nové síly třeba v Aquaparku, v tichu a zeleni Botanické zahrady nebo třeba v kině či na minigolfu.

Možností je, že nebudete vědět, kam dřív.

Ovšem! Jako bych zaslechl uštěpačnou poznámku: „vždyť to mají všude“.

Ale přátelé, nenechte se zmýlit!

Nenajdete jiné město, kde by se podobalo Prostějovu. Musíte se ale umět dívat. Musíte trochu chtít. Měli byste najít chuť poznávat věci nové a hlavně objevovat. A přiznat, že dovolená není jen povalovaní se na žhavém písku u velké slané louže. Dovolená může být mnohem atraktivnější. Přitom nemusíte trávit desítky hodin v zácpách na hranicích, nemusíte riskovat, že vám někdo vymyslí karanténu, že budete muset hledat, kde že jste založili potvrzení o testu, „covid pas“ a kdo ví, co ještě.

Do Prostějova můžete přijet kdykoliv. Najdete zdravé, hravé a veskrze půvabné město, kde se ještě pořád „mlovi po hanácke“.

A to be se vám, a to be se vám lébilo!   

Turistické informační centrum, nám. T. G. Masaryka 131/12, 796 01 Prostějov,

tel.: +420 582 329 722, 723, e-mail: informace@prostejov.eu, www.prostejov.eu