18. července 2022 | | | | |

Teď se možná domníváte, že vás budeme zvát někam do all inclusiv resortů, exotických krajů nebo do nějakého „…woodu“ plného hvězd, ať už je kdekoliv. Omyl! Možná jste si nevšimli slůvka „prozíravý“ V tom je čertovo kopýtko. Dnes, kdy už pomalu větší část obyvatel Evropy přemýšlí, co bude na podzim, až nečekaně velké množství turistů chce vyrazit někam – k moři, za exotikou a ví bůh, kam ještě. Ale jak stále častěji zní od našich věhlasných ekonomů, možná to dělají proto, že to bude na delší dobu naposled. To asi není příliš prozíravé.

Aniž bychom kohokoliv chtěli nabádat, aby šetřil, „špóroval“ obracel každou korunu, než…. Přece jen by bylo dobré se chovat prozíravě. A hledat si cíle, které jsou na jedné straně únosné finančně a na druhé straně jsou mimořádně atraktivní. A máme je doma. Tedy u nás v České republice, tentokrát rovnou v Ostravě.

Máte děti, máme vnuky! Vzdělané, schopné si pomocí internetu najít kde, co a přečíst si i o flóře a fauně tolik, až z toho jde hlava kolem. Ale co myslíte? Kdy naposledy viděli živého medvěda, srnku, pelikána, slona… a třeba i normálního koně či krávu, o koze ani nemluvě. No tak! Víte, nebo nevíte?

Je celkem veřejně známo, že kontakt našich dětí, teenagerů, adolescentů i dospívajících s živou přírodou je mizivý. Neřkuli skoro žádný. Tak to zkusme. Přesvědčte je, přemluvte, inspirujte nebo použijte jakýchkoliv jiných prozíravých metod a vezměte je do ostravské ZOO.

Možná, že vás zaujme i příběh jejího vzniku, zrození v záplavě trablů let padesátých, uvolnění v šedesátkách, a dramatických dějů dalších desetiletí. Na webových stránkách Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava, Tak zní oficiální název tohoto zařízení. Je výstižný a velice pravdivý historický přehled, kdy, jak a dokonce i za kolik ZOO v Ostravě vznikala.

A jak úctyhodný kus dobré cesty zatím urazila a co všechno na vás za bránou ZOO čeká.

Už jste někdy šli „Cestou stínu“? Nebo „Cestou vody“? Kdy jste naposled viděli živou, skutečnou zahradu třeba japonskou nebo čínskou? Expozice Zahradní umění Dálného východu a desítky dalších mimořádných přírodních krás najdete jen a jen v ZOO v Ostravě.

Už vám někdy nad hlavou letěl kondor, nebo některý další z jihoamerických ptáků? Asi ne, ale v Ostravě se vám to může stát v průchozí voliéře. Že nemáte představu, jak to může fungovat? Inu, jinak, než návštěvou a vlastním prožitkem to nezjistíte.

A tak bychom mohli pokračovat na ještě nejméně dvaceti stránkách a pořád ještě bychom nebyli u konce.

Ona totiž Zoologická zahrada a botanický prak Ostrava jsou opravdu mimořádným zařízením a institucí.

Vlastně jako celá Ostrava.

Trochu tajemná díky své průmyslové historii, poměrně neznámá, a přesto až neuvěřitelně kulturně vyspělá, bohatá technickými památkami, ale i kostely a chrámy, plná života a pro turisty připravena udělat skoro cokoliv.

Vždyť Ostrava má nejen Výstaviště Černá louka, Slezskoostravský hrad, Landekpark nebo slavné Dolní Vítkovice.

Ostrava toho má mnohem víc.

I Zoologickou zahradu a botanický park.

Jihočeši, Jihomoravané, Západo a Východočeši a vůbec všichni. Zkuste se jednou zachovat prozíravě a místo, abyste opisovali od kdejaké „hvězdičky“, která se už zase chlubí vleže na pláži někde u modré mořské laguny, zajeďte si do Ostravy! A nejen do ZOO.

Třeba najdete chuť a dáte o svých zážitcích vědět na sociálních sítích a třeba se i nějaké malá česká starr trochu chytne za nos a příště se místo ráchání ve slané vodě projede Ostravou výletním vlakem přímo do ZOO.

                                                                                                       

www.zooostrava.cz

Kontakty na IC OSTRAVAINFO