Když na výlet, tak do Konice!

23. září 2021 | | | | | | |

Léto máme za sebou, venku je lehce pošmourno, ale kdo se nebojí a vyhlédne za humna, může i přes „prsty deště“ obdivovat poetickou krásu časného podzimu a vyhlížet, přijde-li ještě aspoň na pár dní „babí léto“. Co by nepřišlo, když přichází každý rok?  Co chci naznačit? Že nemá cenu se zavřít někde u počítače nebo televize! Že má smysl neodolat vábení dobrých nápadů! Že jeden z naprosto úžasných nápadů může být víkendová výprava do Konice.

No, pochybujete-li o kvalitě takového nápadu, nechte se přesvědčit autentickým prožitkem starým sotva týden.

Jsme novináři, naším oborem je cestovní ruch, turistika a všechny možné služby, které mohou turisté konzumovat. Je proto celkem logické, že naše první kroky v Konici vedly na radnici. Proč chodit ke kováříčkům, když můžeme ke kováři. Tedy k osobě z nejpovolanějších. Zaklepali jsme tedy na dveře pana starosty Ing. Michala Obrusníka a strávili s ním dobrou hodinku.

Kdo jej znáte, víte, že je to chlap na svém místě. Kdo jej neznáte, snad pochopíte, že je to starosta, který nejen že mnohé ví, ale především mnohé chce. Chce, aby se Konice (mimochodem nejmenší město s rozšířenou působností v Česku), staly turistickým cílem, přívětivým, zajímavým a atraktivním.

Z našeho vlastního poznání můžeme zodpovědně potvrdit, že Konice už takovým cílem jsou. Jen možná právě vy patříte k těm turistům, kteří to nevědí, kteří třeba trochu nevěří, kteří o Konici ještě příliš neslyšeli.

Tak si teď můžete něco málo přečíst.

Tož, ze všeho nejdříve krátký rozhovor:

Starosta města Konice Ing. Michal Obrusník

Pane starosto, je možné, že část našich čtenářů o Konici mnoho nevědí, že u vás ještě nebyli, a dokonce ani nevědí, proč by měli přijet. Představme jim společně vaše plány a záměry a Konici a okolí jako zajímavý turistický cíl.

Město Konice má mimořádně zajímavou geografickou polohu na rozhraní Zábřežské a Drahanské vrchoviny nedaleko Prostějova, blízko je to i do krajského města Olomouce a poměrně snadno se k nám mohou dostat i turisté z Boskovicka. Tedy v regionu, který zatím není příliš turisticky objeven. Terény v okolí jsou naprosto ideální pro pěší, a hlavně cyklistickou turistiku. Konice je městem s rozšířenou působností a má tedy šanci se stát dobrým cílem pro několikadenní pobyty s aktivním programem i výchozím bodem pro zajímavé výpravy do okolí. Po neúspěchu v minulosti  s plánovanou cyklostezkou Romže jsme se znovu chopili tohoto záměru a chceme jej dotáhnout do úspěšné realizace. Podařilo se nám uzavřít smlouvu o společném postupu se všemi subjekty na trase do Prostějova. Zatím nám ale komplikuje život skutečnost, že stát ještě nestanovil jasná pravidla dotačních postupů. Snad zvítězí zdravý rozum a bude podporováno vést trasy místy, která budou nejen zajímavá, ale i bezpečná. S cykokoordinátory Olomouckého kraje plánujeme i cyklostezku směrem do Olomouce. Tím bychom propojili Drahanskou vrchovinu a Hanou. Přitom by se naše trasy staly významnou komunikací i pro obyvatele území, o které se jako obec s rozšířenou působností staráme, dojíždějící do školy nebo za prací i do obou jmenovaných měst. Někomu se může zdát 30 nebo 40 kilometrů jako dlouhá cesta, ale pokud byste si vyzkoušeli cestu na elektrokole, zjistíte, že v zamýšleném cíli budete mnohdy rychleji než veřejnou dopravou.

A co samotné město?

Jsem hluboce přesvědčen, že Konice má obrovský turistický potenciál. Jen je třeba se více věnovat jeho rozvoji a propagaci.

Sice nám chybí dostatečné ubytovací kapacity, ale co není, může být. Rád využiji prostřednictví vašeho média k výzvě zájemcům a investorům, kteří by měli zájem, chuť a odvahu se pustit do úpravy a rekonstrukce našich vybraných objektů na ubytovací a gastronomické kapacity, popřípadě i k dalším turistickým službám. Město může nabídnout zajímavé možnosti a aktivní spolupráci. Rádi budeme jednat s každým seriózním partnerem.

A co můžeme nabídnout už teď?

Přijeďte, zaparkujte na parkovišti před zámeckým parkem a vaše pochybnosti o atraktivnosti Konice se začnou rozplývat. Průčelí barokního zámku zve ke vstupu kamenným portálem na nádvoří obkroužené arkádami s křížovou klenbou.

Už při prvním pohledu na zámek nemůžete přehlédnout dva mimořádné artefakty: největší sekeru a největší pilu v České republice. Slouží nejen jako atraktivní scéna, ale i jako pozvání do zámeckých prostor, kde si můžete navštívit Muzeum řemesel i největší sbírku seker v Česku zapsanou i v Guinessově knize rekordů. Na pět stovek seker, sekyrek. Ono se řekne – sekyra, no a co? Ale kdo dnes pozná, jaký rozdíl je mezi sekyrou dřevorubeckou, tesařskou nebo třeba řeznickou? Víte, jakými sekyrami se podtínaly stromy? Víte, jak se pracovalo s „tesačkou“ nebo „odvětvovačkou“?

Kromě toho v přízemí zámku sídlí a pracuje městské kulturní středisko a informační centrum – mimochodem jediná v regionu Konicko. Jediné, ale dobré, dobře pracující a tudíž významné. Přijeďte a vstupte, bude vám doporučeno kudy kam, kde, co vidět, prohlížet a kde třeba pořídíte nádherné fotografie….

Jen vstupte! Už samo zámecké nádvoří slibuje příjemný zážitek – a když se projdete pod arkádami můžete přemýšlet, k čemu že se ten či onen „aparát“ používal.

Ale to ještě pořád není všechno.

Máme připravený poměrně ambiciózní plán na úpravu a revitalizaci městského centra. Tím mám na mysli nejen náměstí, ale i prostor před zámkem. Celé centrum by se mělo změnit v příjemné, lidsky vstřícné a dobře vybavené městské jádro splňující všechny moderní požadavky obyvatel i návštěvníků. Probíhá projektová příprava, které předcházel architektonický návrh Ing. Arch. Victora Cojocaru, člověka, který je s Konicí úzce spjat a osobně si myslím, že tomuto návrhu dal nejen svůj um, ale i své srdce.

Máme ambice, chceme se představit všem turistům v tom nejlepším světle a dosáhnout stavu, kdy se k nám budou návštěvníci rádi vracet.

Je nám ctí, že jsme byli nominováni i na některou z Cen Olomouckého kraje v oblasti cestovního ruchu za rok 2021.

Pane starosto, není pochyb, že cestovní ruch a turistika je pro vás tématem, které berete s plnou vážností. Co vás k tomu vede?

Náš vztah k tomuto druhu aktivit, činností a podnikatelských aktivit je dán několika závažnými důvody. Konice a celý region nepatří k průmyslovým oblastem. Díky tomu máme zdravé povětří, příroda v okolí není postižena ničím jiným než zemědělskou činností, nevedou tudy dálnice ani se přes Konici neřítí kolony kamionů. Zkrátka Konice a Konicko jsou pro turistiku, pěší i cyklo ideální. Chápeme to vše jako příležitost a výzvu.

Chtěl bych touto cestou pozvat všechny čtenáře TRAVEL profi, turisty všech věkových a výkonnostních kategorií: Přijeďte a uvidíte, že se k nám budete rádi vracet.

Vážený pane starosto, děkujeme za nás i za všechny naše čtenáře a celou početnou turistickou rodinu. Sami za sebe můžeme slíbit, že se v Konici objevíme opět co nejdříve.

Co ještě dodat?

Snad jen to, že Konice a Konicko je opravdu turistice „zemí zaslíbenou“. Ovšem, kdo neviděl, možná nevěří. Takže všem váhajícím a zatím nevřícím s plnou vážností slibujeme, že ještě teď na podzim přineseme další informace, které snad nikoho nenechají v klidu, které každého z vás vyprovokují k cestě na rozhraní mezi Drahanskou a Záhřebskou vrchovinu, do kraje půvabně zvlněného, jehož panoramata a široké výhledy se právě v těchto týdnech rozmarně zdobí podzimními barvami.

A jen na okraj: reportáž ze slavnostního večera předávání Ceny Olomouckého kraje v oblasti cestovního ruchu přineseme co nevidět.

Městské kulturní středisko, Kostelní 456, 798 52 Konice, tel.: +420 582 397 250, e-mail: kultura@konice.cz

Turistické informační centrum, Kostelní 46, 798 52 Konice, tel.: +420 582 334 987, mobil. tel.: +420 739 333 721, e-mail: icko.konice@seznam.cz

www.konice.cz