Žít ze vzpomínek je možné, ale ne dlouho

6. března 2021 | | | | | |

Zdá se, že máme zase jednou jasněji, i když je to k vzteku. S pocity motýlků, kterým právě připíchli prdýlku na desku pod sklem jsme zase nuceni na pár týdnů odložit i cesty do blízkého okolí, neřkuli někam kousek dál, či za hranici. Můžeme nadávat, můžeme být nespokojení, hledat viníky, ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat. A tak se vším respektem k rozhodnutím a nařízením, ať se nám to jakkoliv zajídá, přestaňme se škaredit, sprostě mluvit, urážet hlava nehlava ty, kteří mají na zádech naloženou docela nevděčnou roli a být obecně oškliví. Pojďme být pozitivní na duši, v srdci i v mysli.

Nemůžeme ven! Musíme sedět doma! Nevíme už co dělat?

Vypněte televizi, zanechejte agresivních her na počítačích, vynechejte zprávy, jak si ten či ona celebrita, covid necovid, vystrkuje prdelku někde na pláži. Pojďte s námi vzpomínat a plánovat. Vzpomínat na cesty a místa, kde jsme byli, plánovat cesty tam, kde jste ještě nebyli.

Slovensko. Kdysi naše, dnes vlastně pořád naše. Stejně, jako Čechy, Morava a Slezsko byly kdysi Slováků a vlastně jim stejně náleží dodnes. Byť jsme dva státy, nikdo mě nepřesvědčí, že k sobě nepatříme.

Tož abychom tedy na sebe nezapomínali, pojďme se někam na chvíli podívat, přenést se alespoň ve vzpomínkách

Banskobystrické náměstí SNP s Hodinovou věží a katedrálou sv. Františka Xaverského

Banská Bystrica a Špania Dolina.

Krajské město a vesnici jako dlaň dělí bratru jedenáct kilometrů, po silnici nebo stezkách a stoupák z nadmořské výšky 362 až do 728 metrů nad hladinou moře. Takže jak se říká,  je to skoro za rohem.

Ale nejdříve zakotvíme aspoň na den, dva v Banské Bystrici. Proč právě zde? K tomu se najde několik přehršlí důvodů. Mezi Jinými i ten, že jsme sem pár let skoro pravidelně jezdili, prožili zde nemálo zajímavých chvil, strávili několik pěkně našlapaných víkendů i všedních dnů. A samozřejmě, že nejen v Banské Bystrici.

Co by tedy mohla Banská Bystrica nabídnout vám? Zkuste si vybrat. Stačí vyšlápnout sto a jeden schod na ochoz Hodinovej veže, rozhlédnout se, a vybrat si. Naskytne se Vám nádherný výhled nejen na Náměstí SNP, nebo na Městský hrad, ale i na okolní kopce Veľkej Fatry, Nízkych Tatier, Kremnických a Starohorských vrchov. Ale možná by vás také zajímalo, kdo, kdy a proč právě v rohu historického náměstí postavil skoro 4O metrů vysokou věž? Proč nese jméno „Hodinová“?  A co všechno z vyhlídkového ochozu můžete vidět. Bylo by chybou vám prozradit všechno. Přijeďte a sami uvidíte, jak hezká je Banský Bystrica z ptačí perspektivy.

Několik zajímavých informací přidala také vedoucí referátu Informačního centra Dáša Ščensná:

Spočiatku veža na námestí plnila nielen funkciu nosiča mestských hodín, ale aj strážnej veže. Bola na nej stála strážna služba, ktorá mala za úlohu pozorovať nepriateľa a zároveň dozerať či niekde v meste nevznikol požiar. V prízemnej miestnosti sa nachádzalo krátkodobé väzenie, odkiaľ viedla priama cesta ku klietke hanby pranieru na námestíNa veži mal stanovisko mestský trubač, ktorý trúbením ohlasoval celé hodiny, trúbil pri slávnostných príležitostiach a na poplach. Více si už o Hodinové věži musíte zjistit sami, až do Banské Bystrice přijedete.

Kam dál?

Z Hodinové věže je nádherný výhled na náměstí SNP s Morovým sloupem, mohutnou kašnou s fontánou a Černým obeliskem. Kdo by si nebyl jistý, zkratka SNP v názvu náměstí značí skutečně Slovenské národní povstání. Není divu, Banská Bystrica byla městem, kde se Slovensko za druhé světové války dalo hodně důrazně najevo, co chtějí a co jsou ochotni pro to udělat. Možná, že by nebylo špatné vzít děti a vnuky a ukázat jim celý areál Muzea SNP – od náměstí je to jen pár kroků. Kromě monumentální muzejní budovy ve stylu socialistického brutalismu, který je jen tak mimochodem poměrně ceněným urbanistickým stylem, si zde nejen kluci všeho věku se zájmem prohlídnou tanky, letadlo, obrněné železniční vagóny, a kromě jiného i celou řadu dobových dokumentů a fotografií. Na jednom místě se zde setkáte s pořádným kusem slovenské i československé historie, na kterou jsou Slováci patřičně a oprávněně hrdí.

Část obrněného vlaku pod Památníkem SNP

Expozice v Památníku SNP

Stejně, jako na historii mnohem starší. Třeba na epochu, kdy bylo rozhodnuto postavit k ochraně staré hornické osady, respektive výnosů z těžby mědi a stříbra pro královskou kasu pevné hradby a s barbakánem. Opodál vyrostl Městský hrad, jeho součástí je farní kostel Nanebevzetí Panny Marie a další objekty. Mezi nimi i tak zvaný Matějův dům a fara. Právě zde, na hradě byla uložená městská pokladna, bylo to sídlo královských úředníků i církevních hodnostářů, scházela se zde i městská rada. Tedy místo na výsost významné.

Z Hodinové věže je na hrad docela inspirativní výhled. Nebude tedy divu, když se po návratu na pevnou zem rozhodnete areál navštívit. Přitom nezapomeňte, že v Matějově domě na vás čekají expozice Stredoslovenského múzea věnované především Banské Bystrici.

Takže – snad se nám podařilo, co jsme měli v úmyslu. Jen vám naznačit a trochu poodhalit něco z krás a atraktivit Banské Bystrice a přimět vás k myšlence se mezi kopce Malé Fatry, Kremnických vrchů a Nízkých Tater vypravit.

No, a když už v Banské Bystrici budete, vypravte se ještě ven z města, do přírody, do kopců, do Španej Doliny. Do doliny na kopci. Do staré hornické vesnice s takovou spoustou zajímavých míst, že nebudete vědět, co dřív. Určitě se vám vyplatí si zde zajistit nocleh. Už roky zde pracuje Banícke bratrstvo Herrengrunt, které si vzalo za úkol pečovat o staré hornické tradice, zvyky a obřady spojené s historií těžby mědi. Více se dozvíte mezi bohatými expozicemi Muzea mědi. Určitě nepřehlédnete ani dům s takovou zvláštní dřevěnou věžičkou, s klopačkou. K čemu taková klopačka sloužila?

Intermezzo: No, někteří dospělejší si možná vzpomenou na doby, kdy se ve školách vyučovaly i lidové písně ze Slovenska a jedna z nich měla verš: „… stávaj Jano hore, na baňu klopajú, ak neskoro prideš fárat ti nedajú…“  Dřevěná věžička na střeše je v podstatě ozvučnou skříní, jakýmsi „reproduktorem“, který zesiloval zvuk způsobený údery palice do speciální dřevěné desky, kterým se opravdu svolávali horníci k práci. Ale „zvonilo“ se na ni i o svátečních příležitostech.

Ovšem to je jen první z mimořádností, kterou ve Španej Doline můžete vidět a zažít. Obec leží v místech, kde se těžily rudy už v době bronzové. Ale až v 15. století došlo k jisté plánovitosti těžby, když zde byla založena Thurzovsko – Fuggerovská společnost. Jejím zakladatelem byl obchodník a báňský inovátor Ján Thurzo a bankéř Jakob Fugger. Tvrdě se zde dobývalo až do roku 1888, kdy výtěžnost klesla pod únosnou míru.

Náměstíčko ve Španej Doline s „klopačkou“ a posezení pod stříškou u Baníckeho orloje

Banícky orloj

Po dolování zde zůstala pěkná řádka turisticky nesmírně atraktivních nejen technických památek, které přímo vyzývají k návštěvě. Můžete si je projít, jak se vám bude líbit, nebo se vydáte cestou od jedné informační tabule ke druhé po malém Báňském naučném chodníku. Navštívíte tak Dennou štolňu, Banícky dom č. 65, Fajtlovou – štolňu Mann, Haldu Maxmilián, Šachtu Maxmilián a nakonec vás budou čekat šachta Horná Ludovika a stupa Dolná Ludovika. Po nějakých třech hodinách na obchůzce pak určitě posedíte pod Baníckým orlojem. Je to unikátní hrací hodinový stroj neobyčejných rozměrů. Představuje skálu, která se v každou celou hodinu otevře a převede vám v pohybu práci horníků v dolech. Figury jsou dokonale řezané ze dřeva a vytváří scénu, ke které se rádi vrátíte za hodinu nebo dvě ještě nejméně jednou.

Mezi tím si ale můžete prohlédnout další zajímavá místa.  Když se telefonicky předem dohodnete termín, můžete navštívit také kostel Proměnění Páně, ke kterému vedou z náměstí kryté schody. Kostelík je úchvatnou dominantou, stojí za to nahlédnout i dovnitř a projít se kolem. Nabídne se vám nejeden atraktivní výhled na vesnici. Od kostela se můžete dát úzkou pěšinou mezi domky jako z pohádky. Postavené jsou ve svahu, a tak zatímco střecha jednoho bude téměř končit u vašich nohou, na střechu jiného budete shlížet shora.

Však sami poznáte, co všechno ve Španej Dolině uvidíte.

Ať už se rozhodnete strávit pár dní v Banské Bystrici nebo v blízkém okolí, doporučujeme si objednat služby místního turistického průvodce. Věřte, že nikdo jiný, než rodilý banskobystričan vám nemůže nabídnout tolik informací, autentických zážitků a příběhů a provést vás zákoutími, která byste sami jen obtížně hledali.