POLSKÉ SLEZSKO, TEDY WWW.SLASKIE.TRAVEL

11. března 2024 | | | | |

Bez jakékoliv možnosti je přehlédnout, vstoupilo SLEZSKÉ VOJVODSTVÍ do veletržního dění na letošní Dovolené v Ostravě na Černé louce. A zdaleka nejen rozměry své vskutku velkolepé expozice. Té si opravdu nešlo…

Bez jakékoliv možnosti je přehlédnout, vstoupilo SLEZSKÉ VOJVODSTVÍ do veletržního dění na letošní Dovolené v Ostravě na Černé louce. A zdaleka nejen rozměry své vskutku velkolepé expozice. Té si opravdu nešlo nevšimnout. Dokonce se kolem nedalo projít, aniž byste se zastavili. I tací, kteří mohli mít namířeno třeba k Českému dědictví UNESCO nebo k Východní Moravě či kamkoliv jinam, byli jako magnetem přitáhnuti k rozměrnému modelu železnice. Jako by právě v Ostravě chtěli zástupci a představitelé turistických cílů Slezského vojvodství dát jasný návod – přijeďte k nám třeba i vlakem. Měst, kam vedou železné koleje, máme ve našem Slezsku dost nato, abyste z nich mohli pokračovat kamkoliv jakýmkoliv jiným dopravním prostředkem, včetně bicyklu.

Expozice Slezského vojvodství a Slezské turistické organizace, byla sice mimořádně rozlehlá, ale určitě se do ní nemohlo vejít všechno co může turistům nabídnout.

Je tedy naší nelehkou úlohou vybrat alespoň tolik, kolik zvládneme vtěsnat do tohoto textu, a přitom pečlivě volit takové cíle, které vás na „první dobrou“ osloví. Za to, že se ne každému nutně musíme trefit do vkusu, nálady nebo zájmů se omlouváme, ale vězte, že se vynasnažíme vám připravit další pokračování. Je to riziko, které umíme zvládnout k vaší plné spokojenosti.

Navíc určitě najdete Slezsko i na veletrhu Holiday World v Praze – už za pár dní.

Tak vzhůru do Slezska!

CIESZYN – čili Těšín, ten skutečně polský. I když k jeho návštěvě vám bude stačit přejít jeden ze dvou mostů přes hraniční řeku Olši – tedy Olzu, která spojuje ten náš Český Těšín se Ciesynem. Vřele doporučujeme most Družby. Na jeho přechod se můžete na samé hraně České Těšína připravit při dobré kávě v nádherné literární kavárně Avion. Na ni i na Český Těšín se pak přes řeku můžete podívat z úžasného místa, kterému se říká Open Air Muzeum Cieszyn, ale raději bych je označil přívětivěji „přeshraniční muzejní expozice pod širým nebem“. A to opravdu je. Sedm „zastavení“ v podobě obrovských válců návštěvníky pozve „dovnitř“ k posezení a k postupné prohlídce a studiu postupně se měnících panelů plných informací, které se budou hodit. Informací, které je dobré si zapamatovat a nechat se jimi inspirovat. Podobně, jako tvůrci projetu byly inspirováni populární a stále ještě aktuální písničkou Jarka Nohavicy z roku 1989 – víte, která to je?

Nicméně – Cieszyn je solidní, přívětivou, tradiční a historicky cennou bránou mezi oběma státy, mezi národy a hlavně mezi lidmi. I když do Slezska vedou i jiné, rychlejší cesty, ta pěší přes Olši – Olzu je nejkrásnější, romantická a na mostě můžete potkat spoustu zajímavých lidí. Ale to poznáte, až to vyzkoušíte.

Je v Cieszynie řada míst, která byste měli navštívit – když pro nic jiného, tak pro oživení základních historických souvislostí. Třeba návštěvou „Zámeckého vrchu“, tedy „Parku Angielskiego na Górze Zamkowej“. Rotunda sv. Mikuláše a sv., Václava z 11. století připomíná, jak prolínaly osudy obou Těšínů, a hlavně obyvatel obou břehů Olše už v dobách prvních Přemyslovců a třeba i pozdějších Piastovců. Jméno slavného rodu nese obranná věž zdobená jakoby královskou korunou cimbuří. Shora skýtá výhledy, které stojí za těch pár desítek schodů. Další je „Wieźa Ostatečnej Obrony“ – menší, podsaditější, ale určitě ve své době důležitá – mněla sloužit jako „poslední“ útočiště obránců. Kromě cestiček s informačními panely zde najdete i infocentrum kde vám doporučí návštěvu dalšího dokladu někdejších evropských poměrů – Lovecký zámek Habsburků – tedy „Zamek Myśliwski – Rezydencja Habsburków“! Už jste unaveni? Tož, jen pár kroků od zámku si dejte čaj a pokud vás napadne, že jste ještě neviděli všechno, můžete i přespat. Nebo raději popojet dál, do hloubi Slezska.

Jen 65 kilometrů – přes Bielsko-Bialou:

Zámek Źywiec

ŹYWIEC – že vám to něco připomíná, Inu, jak by ne! Źiwiec je město, kde se vaří pivo stejného jména. Jen pozor, je, jak říkají polští přátelé – mocnější – tedy silnější než česká piva. Ale po čertech dobré.  Najdete je skoro všude.

Ale nejen pivo, Źiwiec je město návštěvy hodné – posuďte – Muzeum ozbrojených sil regionu Źiweiec, Starý hrad a v něm Městské muzeum, Nový zámek – zvaný Habsburský, konkatedrála Narození Nejsvětější Panny Marie. Zdaleka ne posledním doporučením je i procházka nebo projížďka k rozlehlé hladině Źywieckého jezera – uměle vytvořené nádrže na řece Sole. Plavidla všeho druhu šlapacího, ale i v Polsku velice populární kajaky, a především elegantní jachty se prohánějí na hladině – kdo by odolal?

Interiéry zámku Žywiec

Žywiecke Jezero

Nedaleko Starého hradu doporučujeme návštěvu informačního centra, kde se vám dostane dobrých rad a doporučení, kam ještě, ne co nezapomenout a třeba i kde se dobře najíst a kde najít nocleh. Protože až se projdete nedalekým zámeckým parkem, budete zralí tak akorát na dobrou večeři a klidnou noc.

Ráno vás bude čekat další cesta, tentokrát celých 130 kilometrů do města Tychy:

 

TYCHY. Je docela možné, že turisté z Podkrušnohoří, Pošumaví nebo dokonce z Podyjí o městě Tychy neslyšeli, natož, aby se rozjeli přes celé Česko a navštívili je. Mnozí by zřejmě nevěděli, proč by měli. Ovšem jen do okamžiku, až se řekne Tyskie. To už mnozí určitě zvednou obočí a jakkoliv dají najevo, že začínají rozumět – Zvuková podobnost si není až tak zřejmé, ale každý Slovan si to rychle dá dohromady – Tyskie je pivo a vyrábí se ve městě Tychy. A tak, jako se jezdí nejen na Pilsner Urquelle do Plzně, mělo by se jezdit nejen na Tyskie do města Tychy. Ale nejen pivo – i další zajímavá místa zážitky vám Tychy nabídnou. Nechtěli byste se podívat do Muzea kancelářských strojů? Vzít tam děti, aby viděli, jak vypadal mechanický psací stroj, do kterého se musely nasouvat papíry a každý překlep byl nesmazatelný problém? Zkuste to. Tož, abyste nepřišli zkrátka, i v Tychách si můžete užívat spoustu radostí u docela velké vody.

Paprocanské jezero vám nabídne plavbu na výletní lodi stejně, jako možnost si zapůjčit jachtu – zvládnete-li ji „ukočírovat“.

Myslím, že v Tychách už budete mít trochu nezvyklý, ale oprávněný dojem, pocit – město jako by nemělo severní konec. Inu, je tomu tak – jste na kraji nezvykle a u nás doma nevídané aglomerace – mnohaměstí, jehož centrem jsou a musí být sídlo Slezského vojvodství – KATOWICE. A kolem Ruda Slaska, Zabrze, Gliwice, Chorzow, Bytom…. Sosnowiec… na koho jsem zapomněl? Nezapomněl – je si nejsem jist, zda má smysl v tomto textu vyjmenovat všechna města, která aglomerace tvoří. Ne proto, že by nebyla zajímavá – NAOPAK! Ale proto, že je dobré vyrazit dál.

Dnes už na poslední doporučené místo, spíš do slezského regionu mimořádných turistických kvalit – do města Czestochowá a do Kraje Orlích hnízd. Na to vám bude stačit ujet už jen stovka kilásků. No nedivte se – Polsko je opravdu rozlehlá země. Ale krásná.

CZESTOCHOVÁ – kdo by neslyšel o jednom z nejslavnější polských a asi i evropských poutních míst. Prakticky uprostřed města stojí JASNÁ HORA, Jasna Góra, Clarus Mons.

Poutní místo Jasná Góra

Pauliniánský klášter se skutečně fantastickou, velkolepou a doslova oslňující bazilikou Nalezení svatého Kříže a Nanebevzetí Panny Marie. Spolu s klášterem tvoří komplex, který ročně navštíví víc jak 5 000 000 poutníků. Ne! Těch nul je tam správně. Vždyť vidět a obdivovat slavnou ikonu Panny Marie Czestochovské mohou i jen vlažně praktikující křesťané a zákaz vstupu nemají ani bezvěrci. Popis baziliky zvenku i zevnitř – to je téma na vědeckou práci!

Nespěchejte – projděte se místy, která mají svá tajemství a víry, architektury, řemeslných schopností a historie. Nevylučuji, že vám návštěva a jakkoliv krátký pobyt na Jasné Hoře dodá chuti se podívat ještě o kousek dál:

Do kraje ORLÍCH HNÍZD.

Stačí z Czestochové přejet do Olsztyna – ne do toho na Warmii-Mazurácch – do toho Slezského! Je to město mnohem menší než Czestochová, ale na samém jeho okraji začíná krajina, region, který se vám nemůže nelíbit – desítky a desítky skalních útvarů – zářivě bílých v zapadajícím slunci, stojících samostatně ve vysoké trávě, jako by je tam někdo posadil jako drahokam nebo tvořící bizarní celky, na které se možná pokusíte vyšplhat a rozhlédnout se, kam dál. Pozor – některé skály zvládnete bezpečně jen v dobré obuvi, jiné vyžadují odborné vedení – ale i to zde snadno pořídíte.

A těch jmen – jen si dobře prohlédněte mapu – ať už elektronickou nebo papírovou: Pusta Turnia, Ganek Ewy, Sfinks – no co vám mám povídat – když jsem navštívil „Juru“ pierwszi raz, bylo jasné že se sem musím vracet znovu a znovu – tak vám přeji, aby se vám to přihodilo také – o tom vlastně není třeba ani pochybovat.

Vzhůru mezi Orlí hnízda.

Ale nejsou to jen skály. I jeskyně – do některých můžete vstoupit, jiné asi bude lepší pozorovat zpovzdálí. Ale zvolíte si variantu s průvodcem, budete mít o bezpečnou zábavu postaráno – i s výkladem na zřícenině hradu Kuźnia, při prohlídce zbytků hradu Olsztyn – toho staršího – nebo, u dodnes skutečně velkolepě působící zříceniny hradu Olsztyn – mladšího. Jaká že byla jejich role? Strategická, taktická, bezpečnostní – inu je to pořád stejné.

 

Možná že i vám se budou při návštěvě v hlavě rojit myšlenky o tom, že sice to byly stavby vojenské, sloužící k tomu, aby bránili nebo možná, aby se z nich i útočilo. Že to byly stavby, které přes svoji militantní roli přežili staletí a jak bychom asi mohli dopadnout dnes….

Tak to raději zase někam do přírody, mezi skály a jeskyně – tam zažijete krásných dobrodružství habaděj! Nebo jak říkal Mireček v našich filmových Básnících – „habakuk“.

 

Kontakty:  

www. slaskie.travel 

 

IC Katowice, Turistické informační centrum, 40-098 Katowice ul. Tržní náměstí 13,

tel. +48 32 259 38 08, e-mail:katowice@silesia.travel 

www.umtychy.pl

 

www.zywiec.pl

IC CzestochowaMěstské turistické informační centrum, alej Blahoslavené Panny Marie 65,

e-mail:mcit@czestochowa.um.pl, tel.:+48 343 682 250, www.czestochowa.pl

 

www.jasnagora.pl

 

www.zamekolstyn.cz