Vskutku. Není třeba přebujelá fantazie, abyste si Ostravu užili třeba s některou z verneovek v podpaždí. Ostrava, to je přece svět podle Julese VernaŽil Jules Verne v Ostravě? Přijde vám to jako příliš nemístná otázka? A co se tedy ptát, zda by žil rád Jules Verne v Ostravě? Kde jinde hledat přesvědčivější odpovědi na tyto otázky, než v názvech klasikových knih? A že jich Jules Verne napsal…
Ocelové město – tím je přece jasná Dolní oblast Vítkovice se všemi jejími atrakcemi: Světy techniky, plynojemem Gong, pobočkou Národního zemědělského muzea, vysokými pecemi, z nichž jedna, právě ta s číslem 1, byla přetvořena na Bolt Tower…
Zlatá sopka – tou je samozřejmě halda Ema nedaleko úžasné zoologické zahrady. Populární, stále prohořívající a dýmící kopec, nejvyšší v Ostravě. Vyhlídka z něj na město je nezapomenutelná. A ta ryze industriální vůně, která z Emy kromě kouře vychází!
Halda s krásným dívčím jménem Ema. I když to v jejich útrobách žhavě doutná, stala se atraktivním výletním a vyhlídkovým místem,
Cesta do středu země – čeká návštěvníky Landek Parku. Cestu ke středu země do ostravského podzemí v bývalém Dole Anselm mohou absolvovat v důlní kleci a v doprovodu bývalých havířů. Zdař Bůh!
Tajemný hrad v Karpatech – je ve skutečnosti Slezskoostravský hrad, ze kterého do Karpat už není nijak daleko. Hrad, který stával na kopci, se octl kvůli poddolování v naprosté rovině. Přijďte se, pohodlnou chůzí bez kopců, přesvědčit!
Tajuplný Ostrov – tím je celé Ostravsko. Šachty, hutě, řeky, radniční, těžní i kostelní věže, Beskydy. A s nimi těžní stroje, důlní vlaky, koksovny, kovárny, haldy (na jedné z nich dokonce vyrostl zdejší Dinopark), kolonie. Architektura industriální, stalinistická i noblesně prvorepubliková. Pohybovat se ve městě lze vertikálním i horizontálním směrem. Do podzemí, k nebi, do průmyslové minulosti i sofistikované přítomností. A budoucnost? Ta v Ostravě nezná hranice, stejně jako Vernovy romány.
Odpověď na otázky v úvodu zdá se být tak zcela jasná. Ano, v Ostravě by se Julesi Vernovi jistě líbilo. Buďte jako Jules Verne, objevujte.
A protože je jasné, že na objevování celé Ostravy nemůže stačit den, ba ani víkend, přijeďte sem na delší čas. Ubytujte se ve vybraných hotelech a využijte návštěvnickou kartu OSTRAVACARD!!!, která vám nabídne různé bonusy u partnerů z oblasti turismu i gastronomie.
Užijte si Ostravu výhodně!
Třeba díky těm několika postřehům autora uvidíte Ostravu v novém světle a z jiného úhlu. Kde je psáno, že byste i vy nemohli sednout ke klávesnici nebo vzít pěkně postaru pero a papír a zkusit vytvořit naprosto současnou, aktuální, a přitom dobrodružně čtivou esej, povídku nebo jinou, moderní mediální a obrazové techniky využívající literární formu?
Ostrava je zajímavých témat plná. Co třeba Rothschildové? Nebo…. nenajdeme i v naší literatuře ostravské ohlasy nebo podobnost ne úplně náhodnou? Co takhle román „Lanovka nad Landekem“ od Petra Čichoně? A co takhle umění dramatické? Zapátrejme, zda se na některé klasické scéně nechystá něco typicky ostravského? Nevím, ale hledejme. A kdybychom nenašli žádný titul vhodný Verneova odkazu, máme jeden opravdu zajímavý kulturní typ: Divadlo Mír.
Název zní tak trochu jako z let šedesátých minulého století, ale pojetí, dramaturgie a zaměření je výrazně současné. A nejen to. I příběh samotného domu je docela zajímavý. Byl prvorepublikovým biografem Rekord (na jeho architektonickém pojetí je to dodnes krásně znát), po válce v jeho prostorách tužili svaly gymnasté a po letech oficiálního nezájmu se chátrající budovy ujali naši vietnamští obchodníci. Po opravách se stala jejich „tržištěm“. Ale i oni bývalé kino nakonec opustili – až v roce 2016 se stalo něco jako malý zázrak – ale o tom fakt až někdy příště.
Nevěříte?
Přijeďte!